Асистент вчителя в інклюзивному класі: пріоритети у процесі роботи

 

Інклюзивна форма навчання, як одна з видів педагогічного супроводу дитини з ООП впевнено впроваджується в системі новітньої української школи. Завдяки створенню інклюзивного освітнього простору, діти, чиї особливі потреби виходять за межи загальноприйнятої норми, мають можливість не тільки отримати гідну освіту, а й відчути себе повноцінними членами шкільного колективу, а згодом стати повноправними громадянами своєї країни, що мають однакові для всіх права і обов'язки незалежно від своїх можливостей. Запорукою успішної реалізації моделі інклюзивної освіти є ефективна співпраця вчителів, відповідних фахівців, батьків та дітей - команда, яка забезпечує підтримку дитини з ООП. Всі працівники та адміністрація навчальних закладів, всі, хто працює з дитиною з ООП, мають допомагати один одному, обмінюватися знаннями,надавати консультаційну допомогу в межах своєї компетенції для досягнення головного реалізації потенційних можливостей дитини та підготувати її до подальшого життя.

Саме питанням організації навчання в інклюзивних класах закладів загальної середньої освіти і було присвячено зустріч асистентів вчителів Чорноморської громади, яка відбулася 7 березня 2024р. в ЦПРПП Чорноморської МР. Під час спілкування професійної спільноти учасники мали змогу познайомитися друг з другом, поглибити знання про професійну співпрацю під час освітнього процесу.

 

Розпочала захід психолог Чорноморського ліцею № 4 Наталя Жук з тренінгу, якій допоміг учасникам ближче узнати один одного для кращої подальшої співпраці.

В груповій роботі “Я — асистент вчителя. Моя місія” кожен з вчителів поділився своїм професійним досвідом, своїми думками. Матеріал для цієї роботи підготувала консультант ЦПРПП, практичний психолог Вікторія Баранова.

Подальша робота в межах семінару була направлена на удосконалення освітнього процесу під час взаємодії між трьома суб’єктами (вчитель-учень-асистент). Разом з Іриною:Кравченко, консультантом ЦПРПП опрацювали питання:

  1. Функції асистента вчителя інклюзивного класу (очне та онлайн навчання)

  2. Ведення документації асистента вчителя

  3. Огляд методичних рекомендацій  

В кінці зустрічі психолог Наталя Жук запропонувала учасницям вправи на збереження себе у професії. Пані Наталя наголосила, що в професійній діяльності вчитель щодня стикається з високою емоційною напругою. І тут важливо захистити себе від вигорання та впоратись з проявами цих симптомів.

Взагалі, зустріч пройшла в доброзичливій атмосфері, що є запорукою налагодження співпраці й обміну професійним досвідом. Дякуємо всім учасникам семінару за плідну роботу!

Download
ЯК ЗРОБИТИ ОНЛАЙН-УРОКИ ІНКЛЮЗИВНИМИ: практичні рекомендації
Щоб покращити доступність навчального контенту для широкого
загалу користувачів, зокрема для дітей із особливими освітніми
потребами, Дитячий фонд ООН (ЮНIСЕФ) в Україні підтримав проєкт
ВШО, долучившись до навчань для авторів уроків та забезпечивши
експертний супровід із питань інклюзивності. Разом із партнерами
з громадського та приватного секторів ЮНІСЕФ працює над
створенням додаткового функціоналу для покращення доступності
уроків (звукоопис до уроків) та над перекладом уроків українською
жестовою мовою.
inklyuzyvna-osvita.pdf
Adobe Acrobat Document 480.3 KB

Інклюзивна освіта як один із фокусів НУШ

        Інклюзивне навчання — невід’ємна частина концепції Нової української школи (НУШ). Це безпечний та інклюзивний освітній простір, де обирають індивідуальний підхід з урахуванням сильних сторін, потреб та можливостей кожної дитини. Відповідно до принципів НУШ, тут кожен учень або учениця, незалежно від їхніх можливостей, можуть реалізувати свій потенціал. Все це базується на цінностях демократії та повазі до основних прав людини, що й створює умови для максимальної участі в освітньому процесі дітей з особливими освітніми потребами»

Поради для написання Індивідуальної Програми Розвитку

Download
Порадник написання ІПР.docx
Microsoft Word Document 126.0 KB
Download
іпр 2021-2022.docx
Microsoft Word Document 39.4 KB
Download
Посібник ІПР.pdf
Adobe Acrobat Document 2.8 MB
Download
ІПР для ЗДО.pdf
Adobe Acrobat Document 398.3 KB
Download
ІПР 5 клас.docx
Microsoft Word Document 21.2 KB

ПРОФЕСІЙНЕ ВИГОРАННЯ ФАХІВЦІВ, ЯКІ ПРАЦЮЮТЬ З ДІТЬМИ ІЗ ООП: ПРОФІЛАКТИКА, ДОПОМОГА, ВИХІД З КРИЗИ У КОМАНДІ

На фоні нинішніх протиріч та постійних реформ у системі освіти рано чи пізно кожен із нас знайомиться на практиці із новим для себе терміном. Професійне вигорання – це, мабуть, єдина тема, яку вчителі опрацьовують спочатку практично, а вже потім починають знайомитися із теорією. Такий сумний досвід може призвести до повного емоційного, інтелектуального та фізичного виснаження. Найбільша небезпека полягає у тому, що розвивається цей синдром непомітно і поступово. У результаті людина втрачає будь-який інтерес до подальшої професійної діяльності, а заклад освіти - професіонала, бо продуктивність праці іще донедавна хорошого фахівця значно знижується. Саме тому професійне вигорання, як і будь-яке інше захворювання, значно легше попередити, аніж потім лікувати.

За ініціативою Міжнародного інституту інклюзії та кандидата педагогічних наук,доцента Зоряни Ленів 12 лютого у місті Львові пройшов семінар-практикум за темою «ПРОФЕСІЙНЕ ВИГОРАННЯ ФАХІВЦІВ, ЯКІ ПРАЦЮЮТЬ З ДІТЬМИ ІЗ ООП: ПРОФІЛАКТИКА, ДОПОМОГА, ВИХІД З КРИЗИ У КОМАНДІ».

Консультант ЦПРПП з інклюзивної освіти Катерина Дерев’янко відвідавши семінар привезла багато ідей та практичних порад для подолання вигорання педагогічних працівників, які працюють з дітьми з особливими освітніми потребами.

 

Найголовнішою базою для якісної роботи з дітьми з особливими освітніми потребами є емоційний стан педагога та його готовність до вдалого подолання труднощів зв’язаних з роботою. 

ІНФОРМАЦІЯ ПРО СТАН ІНКЛЮЗИВНОЇ РОБОТИ У М. ЧОРНОМОРСЬК СТАНОМ НА 01.09.2021 РОКУ

Download
Інформація про інклюзивну освіту у м. Чо
exe File 11.6 KB

КОРЕКЦІЙНОМУ ПЕДАГОГУ, ПСИХОЛОГУ, ДЕФЕКТОЛОГУ, СОЦІАЛЬНОМУ ПЕДАГОГУ ДО РОБОТИ

Шановні колеги! За цим посиланням    можна познайомитись із статтями,  видавництва "Основа"  журналу "Дитина з особливими потребами. Інклюзивна освіта. Дефектологія. Корекційна педагогіка",  які є у вільному доступі.

2021-2022 НАВЧАЛЬНИЙ РІК